What it does
An ice cream cake business called grandma and me Built for All people.
Our offer
I sell ice cream cake and ice cream cupcakes. I would sell this to anyone who likes ice cream and Oreos and has a sweet tooth. The ice cream cakes are $15 to make. The ice cupcakes are $10. The ice cream cake is $25. The ice cream cupcakes are $30. I would refund you and you would get your next order free. I would give you a $5 off on your next purchase. Price: My cakes are $25 and my dozen cupcakes are $30.
What happened when we sold, and what we changed
I asked 5 people. 5 replied and 5 paid. My pay link has taken 5 sales.
Our plan to $10K
At $25 a sale we need 400 sales. That is about 32 a week for 90 days. Each sale costs $15, so we keep $10. First month: Cold calls; Website buyers; Cold emails